Nişan Konuşması Örneği

 

AİLE;  Birbirine ihtiyaç duyan, destek olan, güvenen bireyler demektir. Ailenin temel taşları “”  lerdir. Bilimsel olarak oksijen ve hidrojenin biraraya gelerek suyu oluşturduğu gibi kadın ve erkek de bir araya gelerek aileyi oluşturur. Aile dikllatlice incelendiğinde su gibidir. Çünkü su her şeye hayat verir aile de topluma hayat verir. Aile insan ırkının devamının kaynağıdır. Rabbimiz kadın ve erkek için farklı yetenekler bahşetmiştir. Bunun anlamı Kadın ve erkek birbirinin yerini tutmayan eşitlerdir. Evet eşittirler fakat birbirinin yerini tutamazlar. Bir çift ayakkabıdan örnek verecek olursak ayakkabılar birbirinin aynıdır, eşidir fakat eşit değil. Niye? Çünkü sağ ayakkabıyı sol, sol ayakkabıyı da sağ ayağınıza giyemezsiniz. Biri diğerinin yerini tutmaz. Bu sebeple SAKIN HA ÜSTÜNLÜK KAVGASINA TUTUŞMAYIN. Herbirinizin farklı görev ve sorumlulukları var. Şimdi gelelim evliliğin sırrına. Sevgili dostlar evliliğin sırrı “paylaşmaktır”. İnsan niçin evlenir sorusuna verilecek en güzel cevap “paylaşmak için” dir. Çünkü hayat tek düze değildir. Deniz veya okyanusa benzer hayat. Hayat denizinde de bazen fıtınalar, tayfunlar kopar ve bazen de  tusunamiler olur. Devasa dalgalar gibi devasa problemlerle karşılaşıp ayakta durmaya çalışırız paylaşarak.

Nasıl ki denizlerde kopan fırtınada kaptanlar sığınacak emin limanlar ararlar, hayat denizinde çıkan fırtınalarda sığınılacak en emin liman “Aile”dir. Hani paylaşmak dedim ya. İşte o. Sevinçleri, neşeleri bayramları paylaşmak. Aynı zamanda hüzünleri, kederleri, acıları, matemleri paylaşmaktır. Unutmayın ki; sorumluluk duygunuz, paylaşma duygunuz olursa mutluluk duygunuzda olur. Yine unutmayın ki; insan ekmekle doyar, emekle büyür ve “sevgi” ile yaşar. “Sevgi” varlığın yaratılış sebebidir. Hepimiz Rabbimizin sevgisinin eseriyiz. Rabbimizin bizlerden esirgemediği sevgiyi sizde başkalarından özelliklede eşiniz ve çocuklarınızdan esirgemeyin.
Cimrilik kötüdür sevgide cimrilik ise bin kat daha kötüdür. Aklınızın en zirve yerine şunu yazın. AİLE binasını ayakta tutan harç, beton, çelik SEVGİ ve İNANÇ tır. Sevgi fukarası olmayın sevginizi paylaşmaktan korkmayın biter diye. Korkmayın paylaşılan sevgi azalmaz tam aksine sevgi öyle bir şeydir ki paylaşıldıkça artar ve çoğalır. Ve sevginiz PAZARLIKSIZ OLSUN. Şöyle yaparsan severim, böyle yaparsan sevmem demeyin.

Deyin ki seni sen olduğun için seviyorum. Bunu diyebilmek için ille de severek evlenmeniz gerekmiyor. Evlendiğiniz için de sevebilirsiniz ve sevmelisiniz. Sevginiz kuru kuruya bir laf olarak kalmasın. Sevginiz hayatın içinde olsun. Yani sevginizi ispat edin. Nasıl mı? Sevginin ispatı İLGİ dir. İlgilenin. İlgilendikçe tanıyacaksınız. Erdemli ve şahsiyet sahibi insanlar tanıyıncaya kadar değil tanıdıkça severler. Seven ve sevilen olurlar.

 

SAKIN HA MÜKEMMELLİK TUZAĞINA DÜŞMEYİN.

Hani şeytan Hz. Havva ve Hz. Ademe iki Melek olmak veya ebedileşmek istemez misiniz demiş ve aldatmıştı ya. Sizde şeytanın vesvesesine kulak vermeyin. Mükemmellik aramayın eşinizde. Hem sizde mükemmel değilsinizki.

Mükemmellik sadece ve sadece Allaha ait bir sıfattır. İnsan olduğunuzu dolayısıyla eksikliklerinizin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Ey erkekler, Birine söz verdiğiniz de veya herhangi bir sözleşme yaptığınızda, eğer dürüst, erdemli ve şahsiyet sahibi iseniz sözünüzde durunuz. Ama en çok uyulması gereken sözleşme ALLAH ADINA yapılan sözleşmedir Ve siz EŞLERİNİZİ ALLAHIN EMRİ, PEYGAMBERİ KAVLİ ile isteyip Allah adına bir sözleşme yaparak aldınız. Sözleşmenize sadık olun. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) buyuruyorlar ki kadınlar siz erkeklere Allahın emanetidir öyleyse emanete hem de Allahın emanetine hıyanet etmeyin. Emanete sadakat gösterin. Yine Peygamber efendimiz buyuruyorlar ki içinizde en hayırlınız hanımına en iyi davrananınızdır.

Velhasıl “SEVGİ,  SAYGI, “SABIR, SADAKAT ve SORUMLULUK BİLİNCİYLE, SAMİMİ BİR İMAN ve SALİH AMELLERLE AİLE HAYATINIZI TAÇLANDIRMANIZI” tavsiye ediyorum. Dünyada yuvanızı cennetin veya cehennemim bir şubesi kılmak sizin elinizde.

Rabbim den ödülü Cennet olan Salih amellerle dolu bir hayat yaşamanızı dua ve niyaz ediyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*